A partnereink sikere, a mi sikerünk!

Hírek

Távértékesítés szabályai - OSS

2021-09-20

A távértékesítésről akkor beszélünk, ha magyar adóalany más tagállamba értékesít, nem adóalanyoknak (magánszemély, alanyi adómentes vállalkozás, adóalanynak nem minősülő szervezet), vagy olyan vállalkozásnak, amely nem közli a közösségi adószámát. Az adóalany 10.000 eurós értékhatárig dönthet arról, hogy távértékesítést milyen módon kívánja számlázni. Lehetősége van, hogy az értékhatárig magyar áfával számlázzon, de azt is megteheti, hogy első értékesítéstől kezdődően már regisztrál a NAV OSS rendszerébe.


Ez a regisztrációs lehetőség 2021. július 1-jétől lépett életbe. Aki a regisztrációt megtette, az értékesítése során a megfelelő tagállami adókulcsot tudja használni. A tágállami adókulcsok mértéke megtalálható az oss.nav.gov.hu oldalon. Fontos felhívni a figyelmet a számlázó program helyes kiválasztására, hisz programnak az összes tagállami áfa mértékét tudnia kell. (A régi szabályok szerint ilyen értékesítés esetén az adott tagállamban adószámot kellett kérni és ennek felhasználásával kellet az adott tagállami szabályok szerint számlázni.)
Az távértékesítésre vonatkozó számlát nem kell lejelenteni az adóhatóságnak, de az áfa-bevallásban fel kell tüntetni és a NAV OSS rendszerében negyedévente tagállamonkénti bontásban bevallást kell készíteni. Adófizetés és adóbevallás a NAV-hoz forintban, a negyedév utolsó napján érvényes EKB árfolyamon forintosítva történik. A távértékesítés teljesítése helye külföld, de ennek ellenére a beszerzés során felmerült áfa levonható. A NAV OSS rendszerébe való belépés komoly előkészítést igényel és azoknak tudjuk ajánlani, ahol olyan webshop működik, mely területi korlátok nélkül, főként magánszemélyek felé értékesít.
 

Hírek

Átalányadós egyéni vállalkozó adózása 2023-tól
Az átalányadózó egyéni vállalkozó szociális hozzájárulási adóalapjának és tb-járulék alapjának meghatározása során visszatér a régebben alkalmazott göngyölítéses módszer, mely szerint az adott időszakra összesített szja-köteles jövedelemből levonásra kerül az előző negyedévi összeg, majd ez lesz az aktív hónapok számával elosztva. Ha az adóalap kisebb, mint a minimálbér, vagy a garantált bérminimum utáni adólap, akkor a minimálbér, vagy garantált bérminimum összege után kell adót és járulékot fizetni.

Iparűzési adó kisvállalkozóknaj 2023
Az új szabályozás értelmében kedvezményben részesülhetnek a 25 millió forint árbevételt meg nem haladó vállalkozások, függetlenül attól, hogy milyen gazdálkodási formában működnek.

24 hónapos munkaidőkeret a turizmusban, vendéglátásban, fuvarozásban
A 468/2022. számú Kormányrendelet a turizmussal, a vendéglátással és a fuvarozással összefüggő ágazatok esetében, a Munka törvénykönyvét felülírva 2022. november 21-től lehetővé teszi a 24 hónapos munkaidőkeret alkalmazását

Hibrid és elektromos járművek fogyasztási normája
A 60/1992. Kormányrendelet módosítása alapján 2022. október 1-jétől szabályozásra került a hibrid és az elektromos járművek fogyasztási normája, mely igazolás nélkül, adómentesen elszámolható. A hibrid jármű esetén a motor hengerűrtartama szerinti norma 70%-a számolható el. A tisztán elektromos járművek esetén 3 liter 95-ös motorbenzin ára számolható el 100 kilométerenként.

Ajánlatkérés

Válaszoljon a kérdésekre, hogy el tudjuk Önnek küldeni ajánlatunkat.


 Ajánlatkérés 

Elérhetőség

Pécs, Petőfi Sándor u. 29/1.


Központi elérhetőségek

  • e-mail: larix@larixaudit.hu


Ügyfélfogadás:

  • Telefonon történő előzetes egyeztetés szerint