Hírek
Távértékesítés szabályai - OSS
2021-09-20A távértékesítésről akkor beszélünk, ha magyar adóalany más tagállamba értékesít, nem adóalanyoknak (magánszemély, alanyi adómentes vállalkozás, adóalanynak nem minősülő szervezet), vagy olyan vállalkozásnak, amely nem közli a közösségi adószámát. Az adóalany 10.000 eurós értékhatárig dönthet arról, hogy távértékesítést milyen módon kívánja számlázni. Lehetősége van, hogy az értékhatárig magyar áfával számlázzon, de azt is megteheti, hogy első értékesítéstől kezdődően már regisztrál a NAV OSS rendszerébe.
Ez a regisztrációs lehetőség 2021. július 1-jétől lépett életbe. Aki a regisztrációt megtette, az értékesítése során a megfelelő tagállami adókulcsot tudja használni. A tágállami adókulcsok mértéke megtalálható az oss.nav.gov.hu oldalon. Fontos felhívni a figyelmet a számlázó program helyes kiválasztására, hisz programnak az összes tagállami áfa mértékét tudnia kell. (A régi szabályok szerint ilyen értékesítés esetén az adott tagállamban adószámot kellett kérni és ennek felhasználásával kellet az adott tagállami szabályok szerint számlázni.)
Az távértékesítésre vonatkozó számlát nem kell lejelenteni az adóhatóságnak, de az áfa-bevallásban fel kell tüntetni és a NAV OSS rendszerében negyedévente tagállamonkénti bontásban bevallást kell készíteni. Adófizetés és adóbevallás a NAV-hoz forintban, a negyedév utolsó napján érvényes EKB árfolyamon forintosítva történik. A távértékesítés teljesítése helye külföld, de ennek ellenére a beszerzés során felmerült áfa levonható. A NAV OSS rendszerébe való belépés komoly előkészítést igényel és azoknak tudjuk ajánlani, ahol olyan webshop működik, mely területi korlátok nélkül, főként magánszemélyek felé értékesít.